Drobečková navigace

Úvod > Pro turisty > Turistické informace

Turistické informace

Historické památky

Ve Skalici nad Svitavou můžete zhlédnout tyto historické památky:

Kaple Panny Marie Pomocné - stavba z roku 1926.
Stavba vodárny na nádraží Českých drah - pro provoz parních lokomotiv byla nezbytným zařízením. Původní vodárna byla postavena v rámci výstavby železniční trati Brno – Česká Třebová v letech 1843 – 1848. Stála, oddělena kolejemi, přímo naproti staniční budově. Nová, stávající budova vodárny byla postavena v roce 1912. Je situována na východním okraji skalického nádraží. Voda byla přiváděna z řeky Svitavy přes usazovací studnu. Původně parním čerpadlem, později elektrickým, byla voda čerpána do nádrží umístěných v poschodí vodárny. Odtud byla samospádem rozváděna do vodních jeřábů pro plnění do lokomotiv a jako užitková po stanici. Využití vodárny skončilo ukončením „parního“ provozu.

Válcový mlýn – v dnešní podobě je z roku 1893.

TURISTICKÉ TRASY

Ze Skalice nad Svitavou se můžete vydat do okolí po červené nebo zelené turistické trase:

červená: Pilské údolí (rozc.) 3 km, Boskovický hrad 5 km, Boskovice (nám.) 6 km,

zelená: Jabloňany 2 km, Pod Malým Chlumem 6,5 km, Černá Hora (BUS) 11,5 km.

Označník tras je na autobusovém nádraží.

Cyklotrasy

trasa č. 5201 Černá Hora – Chrudichromy vede přes Bořitov, Huť sv. Antonie, Krhov, Jabloňany, Skalici nad Svitavou a Mladkov. Trasa vychází z obce Černá Hora, kde na náměstí u pivovaru navazuje na začátek cyklotrasy č. 5141, vedené oblastí Kunštátska, pokračuje po silnici II/377 do obce Bořitov, odtud od hasičské zbrojnice po účelové komunikaci (ve velmi dobrém stavu) do Huti sv. Antonie, kde se potkává s cyklotrasou č. 5204, dále pokračuje po polní cestě kolem bývalého lomu u Chlumu do obce Krhov, kde se dotýká cyklotrasy č. 5143 vedené ze Skalice nad Svitavou oblastí Kunštátska, dále pokračuje po polní cestě do obce Jabloňany a po průjezdu obcí po zpevněném chodníku do obce Skalice nad Svitavou, kde se u vlakového a autobusového nádraží potkává se začátkem již zmíněné cyklotrasy č. 5143, dále pokračuje po silnici III. tř. do obce Mladkov, kde uhne na místní komunikaci, křižuje silnici II/150 a pokračuje po polní cestě do obce Chrudichromy. Za obcí navazuje na cyklotrasu č. 5163.

trasa č. 5202  Skalice nad Svitavou – Rájec-Jestřebí vede přes Lhotu Rapotinu a Doubravici nad Svitavou. Vychází z obce Skalice nad Svitavou, kde u vlakového a autobusového nádraží navazuje na začátek cyklotrasy č. 5143. Po místní komunikaci jde směrem k obci Lhota Rapotina, podjede železniční trať a po účelovém mostu přes řeku Svitavu pokračuje po silnici III. tř. Z křižovatky za návsí v obci Lhota Rapotina, kde je vyznačena odbočka do Pilského údolí, pokračuje po silnici II/374 do obce Doubravice nad Svitavou, kde se na náměstí kříží s cyklotrasou č. 5204, pak pokračuje po hrázi náhonu souběžně s řekou Svitavou do obce Rájec – Jestřebí.

Více cyklotras najdete na stránkách Svazku obcí Svitava www.svazeksvitava.cz, jehož je Skalice nad Svitavou členem.

Turistika v regionu

Svazek obcí Svitava - turistické cíle a další informace o svazku najdete na jeho stránkách - www.svazeksvitava.cz.

Tipy na výlety v regionu Svazku obcí Svitava:

Rozhledna na Malém Chlumu

Od srpna roku 2005 je na Malém Chlumu veřejnosti zpřístupněna rozhledna, o jejíž vybudování se zasloužily všechny obce mikroregionu Svitava. Stojí na kopci, který je klasickou přírodní dominantou a vyhledávaným turistickým bodem pro svoji jedinečnou polohu. Výchozím místem, odkud se dá asi za dvacet minut rychlejší chůze dojít na vrchol kopce, je osada Huť svaté Antonie, která je součástí obce Obora. Na zábradlí horního ochozu rozhledny jsou umístěny panoramatické fotografie s popisy důležitých vrcholů a bodů, které turista z rozhledny vidí pouhým okem. Za dobré viditelnosti je možno spatřit i vrcholky Pradědu.

Sochy na úpatí Velkého Chlumu

Po červené turistické značce se z Obory přes Huť svaté Antonie dostaneme k Velkému Chlumu, který je výjimečný pískovcovými sochami, vytvořenými amatérským sochařem Stanislavem Rolínkem, rodákem z blízkého Bořitova. Jana Husa, Jana Žižku a Prokopa Holého vytesal sochař amatér téměř 500 let po události, kterou popsal Alois Jirásek ve své divadelní hře „Jan Žižka“. Podle pověstí v roce 1431 na úpatí Velkého Chlumu tábořila husitská vojska, vedená Prokopem Holým, při svém tažení na Olomouc.

Zřícenina hradu Doubravice nad Svitavou

Na malém návrší, asi 300 metrů za posledními domy obce, jsou poslední zbytky zdi, která pochází patrně ze vstupní věže hradu. Na hlavním nádvoří, které mělo tvar nepravidelného pětiúhelníku, je možno pozorovat obrysy zdí hlavního paláce, k tomu ještě zasypanou hradní studnu a vchod do hradu. Zde si můžeme už jen ve své fantazii představovat co se tady dělo a jak se zde žilo. Třeba to, jak odtud vyjíždějí doubravičtí páni, aby se zúčastnili tažení krále Jana Lucemburského, nebo situaci, kdy z hradu ve slavnostním průvodu vyjíždí Ješek Doubravinka, aby povýšil naši obec na městečko.Hrad byl založen pravděpodobně na konci 13. století Protivou z Doubravice, který byl šlechticem mocným a bohatým.Hrad nebyl příliš velký, přesto sloužil majitelům doubravického panství jako rodinné sídlo přes dvě století.Od roku 1528 zůstal po vymření rodu pustý.

Pštrosí farma Doubravice nad Svitavou

Při příjezdu do městečka Doubravice nad Svitavou ve směru od Blanska nás zdaleka vyhlíží dlouhé krky, které pštrosi zvědavě vytahují nad ohradou. Na padesát obřích opeřenců tak vítá každého příchozího návštěvníka již od roku 1996, kdy pštrosí farmu založil Marek Kubíček spolu s majitelem zahradnictví  Romanem Koupým. Pštrosí farma je potěšením nejen pro oči, ale na své si přijdou i gurmáni. V podnikové prodejně nejsou v nabídce pouze produkty z pštrosího masa, ale také umělecky zpracované kožené doplňky a drobné dárkové předměty.

Informace:

Městské informační středisko Boskovice, Informační centrum Boskovicko
Masarykovo nám. 1, 680 01 Boskovice
Tel.: +420 516 488 677
Tel./fax: +420 516 453 253
E-mail: informace@boskovice.cz

www.boskovice.cz
www.regionboskovicko.cz

Provozní doba:

Květen – září: po – so 8:00 – 17:00, ne 8:00 – 16:00

Říjen – duben: po – pá 8:00 – 12:00, 12:30 – 16:30, so 8:00 – 12:30