Drobečková navigace

Úvod > Pro občany > Projekty obce > Projekt obnovy kříže

publicita.png

web4.jpg

Obec Skalice nad Svitavou obdržela z rozpočtu Jihomoravského kraje na uvedený projekt finanční podporu z dotačního programu Podpora památek místního významu v Jihomoravském kraji ve výši 36 000 Kč. Celkové náklady na realizaci projektu  se předpokládaly ve výši 98 010 Kč, konečné náklady pak činily částku 110 510 Kč.

Hlavním důvodem a cílem projektu byla obnova stávajícího kulturně-historického prvku krajiny v Jihomoravském kraji – kříže na návsi v obci Skalice nad Svitavou. Obsahem projektu je jeho odborná oprava kameníkem. Celý objekt byl rozebrán z důvodu zhotovení nového základu.

Kříž, tympanon a tělo kříže bylo odvezeno do ateliéru. Na stávajícím místě byl zhotoven nový základ, na který byly postupně nainstalovány jednotlivé části. Kříž, který byl prasklý v oblasti čepu, byl slepen a zkramlován. Následně byly odstraněny staré depozity - mechy, staré barvy a staré tmely. Jednotlivé části znovu vytmeleny. Po očištění nánosu barvy bylo zjištěno značné poškození prostoru písma - zhotovení nové desky s nápisy. Litinový Ježíš byl vyčištěn a opatřen antikorozním nátěrem a následně nazlacen. Po zpětné montáži byl celý objekt vyspárován a barevně sjednocen. Po řádném vyschnutí byl objekt opatřen hydrofobním nátěrem. Hlavním přínosem projektu je zlepšení estetických poměrů v krajině a odstranění špatného technického stavu památky. Podařilo se naplnit základní cíl projektu, a to zachování této drobné sakrální památky na území obce.

I.jpgII.jpgIII.jpg